روتختی چیست و شامل چه تکه هایی می شود؟

در واقع نه روتختی باید خیلی کوچک باشد تا تشک معلوم باشد و نه خیلی بزرگ باشد که روی زمین اتاقتان بیافتد. انتخاب رنگ روتختی کاملا سلیقه ای است ترجیحا بهتر است ترکیبی از رنگ های شاد و ملایم باشد برخی افراد دوست دارند از رو تختی های تک رنگ استفاده کنند که قبل از خرید باید این نکته را بدانند که رو تختی رنگ تیره باعث کوچک تر نشان داده شدن اتاق خواب میشود بنابراین بهتر است که ابتدا تم رنگی اتاق را در نظر گرفته سپس از رنگی روشن برای بزرگنمایی اتاق خواب استفاده شود. با این حال، شما باید در یک فاصله زمانی معیین، روتختی، پتو، کاور یا لحاف خود را بشویید. انتخاب طرح و رنگ کاملا سلیقهای است، اما در اینجا هم توجه کنید که رنگ روتختی تاثیر زیادی در اتاق شما دارد. پیشینه تاریخی شهر تبریز در فرشبافی به زمان صفویان برمیگردد که با توجه به انتخاب تبریز برای پایتخت صفویان و توجه شاهان این دوره به فرهنگ و هنر، کارگاههای قالیبافی زیادی در تبریز دایر گشت.

حالا که از لحاظ کیفیت و جنس رو تختی از آن خیالتان راحت شد زمان آن است که به این فکر کنید که یک روتختی زیبا تا چه حد ممکن است اتاق شما را زیبا تر کند و به دنبال رنگ و لعاب های آرام بخشی بروید که علاوه بر این که با سرویس خواب شما هماهنگی دارد با دکوراسیون کلی اتاق شما نیز می خواند و می توانید با خرید آن اتاق خود را زیباتر کنید. تنها رو تختی عروس در سایز دو نفره می باشد. فقط توصیه ی ما این است که برای شست و شوی روتختی هایتان از آب خیلی داغ استفاده نکنید که بافت رو تختی را خراب کنند. مورد بعدی، روتختی نخی با طرح چهارخانه است. کاربرد دارد. در سال 1398 هنر ملیلهبافی زنجان مورد توجه قرار گرفت و این شهر به عنوان شهر جهانی ملیله در شورای جهانی شهرهای صنایع دستی به ثبت رسید. با توجه به طراحی منحصر به فردی که دارند و سلیقه افراد می تواند از ارزش خرید بالایی برخوردار باشد. این مدل معمولا منحصر به عروس خانم هاست.

اما همانند سایر مدل های روتختی نمی توان قیمت ثابتی را برای آن اعلام کرد چرا که با توجه به مدل و تغییرات ارزی در روزهای مختلف قیمت ها تغییر می کند. همچنین میتوان برخلاف رنگ ملحفه تشک و رو انداز که از رنگ های روشن و هماهنگ انتخاب میشوند رنگ ملحفه بالش و یا کوسن از رنگ های تند تری برخوردار باشند تا در فضای کلی کار بیشتر جلب توجه کرده و کیفیت و زیبایی کار را افزایش دهند. این موارد همه باعث افزایش اشتغال و درآمد میشوند و در رشد و پویایی یک کشور تأثیرات بسیار زیادی میگذارند. بالای 50 درصد تولیدات مبل و منبت کشور در این شهر صورت میگیرد و کارگاهها و هنرمندان زیادی در این زمینه فعالیت دارند که آثار آنها به بیشتر به کشورهای آسیای میانه، حاشیه خلیج فارس، ترکیه و عراق صادر میشود. گفتنی است ایران جزو کشورهای برتر دنیا از نظر داشتن جاذبههای گردشگری و صنایع دستی زیبا و متنوع است که 11 شهر و 3 روستای ایران به عنوان مجموعاً 14 شهر جهانی صنایع دستی ایرانی ثبت شدهاند که صنایع دستی آنها شهرتی جهانی دارند و گردشگرانی که به ایران سفر میکنند به عنوان سوغات آنها را تهیه میکنند. خوبی دیگر روتختی ابریشمی این است که چروک نمیشود.

منسوجات سنتی نخی، ابریشمی و کتان مانند شال سر، سفره نان، تنپوش، حوله دست و صورت، حوله آشپزخانه، چادر شب و دستمال جیبی در خراشاد با ابزارهای خاص سنتی تهیه میشوند. ثبت جهانی شهرها و روستاهایی که دارای صنایع دستی خاص و منحصربهفردی بوده و از فرهنگ غنی برخوردار هستند، باعث میشوند که این شهرها و روستاها بیشتر و بهتر دیده شوند و پتانسیلها و ظرفیتهای آنها به بهترین شکل معرفی گردند. آنها از الیاف طبیعی پنبه تولید شدهاند و بسیار نرم و گرماند اما قیمت بالاتری دارند. ملایر که در استان همدان قرار گرفته است از قدمت زیادی در زمینه تولید مبلمان سنتی و منبتکاری برخوردار است که در سال 1398 در فهرست جهانی شهرهای صنایع دستی ثبت گردید. اگر هر دو سمت لحاف از پارچه سفید و بدون طرح باشد، نام آن لحاف لایت است. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که زیبایی را در سادگی می بینید و اتاق خوابتان به سبک مدرن و معاصر دکور شده است، پیشنهاد می کنم که سراغ این مدل روتختی ها بروید. معمولا لحاف ها نیز یک یا دو طرفشان طرح دار می باشند اما اگر هر دو طرف لحاف بدون طرح و سفید رنگ بود به آن لحاف لایت می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید